Doplnkové soli

Súbor doplnkových solí predstavuje minerálne látky, z ktorých niektoré sú prítomné len v stopových množstvách: mangán, chróm, meď, selén, zinok a jód. Z nich najvýznamnejšie zastúpenie má zinok.

Zväčša sa používajú ako doplnok k základným 12 bunkovým soliam.


IODIUM

Jód (Jodid draselný)
Chemický vzorec: KI

Kali iodatum (lat.) · Potassium iodide (ang.)

Pomáha pri zníženej funkcii štítnej žľazy a spomalenom metabolizme z nedostatku jódu, strume, hormonálnej nerovnováhe, ochoreniach pohlavných orgánov, neplodnosti, pri veľkom výkone, únave, nedostatku odpočinku a vnútornom nepokoji (naháňaní sa).

Celý článok…


CUPRUM

Meď (Síran meďnatý)
Chemický vzorec: CuSO4

Cuprum sulphuricum (lat.) · Copper sulfate (ang.)

Prostriedok na silné kŕče nervového pôvodu, kedy Calc phos a Mag phos nestačí, na regeneráciu myelínu, na autoimunitné, neurodegeneratívne a chronické zápalové ochorenia, ochorenia cievnej steny. Podporuje tvorbu hnedého kožného farbiva a vsetrbávanie železa.

Celý článok…


ZINCUM

Zinok (Chlorid zinočnatý)
Chemický vzorec: ZnCl2

Zincum chloratum (lat.) · Zinc chloride (ang.)

Zinok je z doplnkových solí najvýznamnejší. Jeho deficit je pomerne častý u detí, starších ľudí a pri chronických zápaloch (infekčných, autoimunitných). Vidno ho najmä na miestach rýchlejšieho bunkového delenia (sliznice, koža, vlasy a nechty). Pomáha pri chronicky zapálenej koži, nehojacich sa vyrážkach, nekvalitných nechtoch a vlasoch, vypadávaní vlasov, suchej koži a suchosti slizníc a oka, strate čuchu, degeneratívnych zápaloch oka, prostaty, štítnej žľazy, cukrovke, alergii, ateroskleróze. Spolu s Ferr phos pomáha pri chronických zápaloch gastrointestinálneho traktu, zápaloch dýchacích ciest a oslabenej imunite. Spolu s Calc phos pomáha pri nechutenstve, pomalom raste a obnove krvných buniek.

Celý článok…


SELENIUM

Selén
Chemický vzorec: Se

Selenium metallicum (lat.) · Selene (ang.)

Selenium sa radí medzi antioxidanty. Používa ako doplnková soľ pri chronických zápaloch, najmä pečene (chronickej hepatitíde) a štítnej žľazy (zvyšuje jej činnosť a podporuje zmenu tyroxínu T4 na účinný trijódtyrozín T3). Regeneruje najväčší detoxikačný systém tela – glutatión (dôležitý v zneškodňovaní metabolitov a cudzích chemikálií v pečeňových ale aj ostatných bunkách). Selén podporuje účinnosť malých antioxidantov, napr.  vitamínu E. Je dôležitý pre detoxikáciu ťažkých kovov.

Celý článok…


MANGANUM

Mangán (Síran mangánatý)
Chemický vzorec: MnSO4

Manganum sulphuricum (lat.) · Manganese sulfate (ang.)

Prostriedok na nervovo-svalové problémy, poruchy motoriky, svalovú slabosť, chronické zápaly (vrátane autoimunitných) ako myastenia gravis a reumatoidná artritída. Pomáha pri metabolických problémoch (znížená glukózová tolerancia, vysoký cholesterol), extrémnej únave a impulzívnom, hyperaktívnom správaní.

Celý článok…


CHROMIUM

Chróm (Chlorid chromitý)
Chemický vzorec: CrCl3

Chromium chloratum (lat.) · Chromium chloride (ang.)

Popri Nat phos a Mag phos podporuje metabolizmus cukrov a tukov pri cukrovke 2. typu, vysokých tukoch a cholesterole, neovládateľnej chuti na sladké, lipómoch, veľkom fyzickom výkone alebo veľkej psychickej záťaži. Pomáha pri kataroch horných dýchacích ciest.

Celý článok…